Nechte se inspirovat

Chorvatsko, země s více než 4 miliony obyvatel, nabízí spoustu možností, jak strávit dovolenou. Pokud se rádi touláte přírodou, zajímá vás antická kultura, jste milovníkem sportu nebo jen dáváte přednost odpočinku u krásného čistého moře a malebné krajině – Chorvatsko je pro vás ideálním místem pro dovolenou.

Chorvatsko se nachází na východním pobřeží Jadranského moře a může se pochlubit výjimečným přírodním a kulturním bohatstvím. Má více než 1200 ostrovů a útesů, 8 oblastí je prohlášených za Národní park a najdete zde i 11 chráněných krajinných oblastí. UNESCO na svém seznamu světového kulturního dědictví eviduje 7 památek, které se nacházejí v Chorvatsku.

Středomořská a kontinentální část Chorvatska se výrazně liší – počínaje přírodou a vegetací, přes kulturní vlivy severní a jižní Evropy, gastronomii až po mentalitu jejich obyvatel. Často uslyšíte, že lidé na severu Chorvatska jsou odměřenější a na jihu bezprostřednější a hlasitější. Na 55 tisících kilometrech čtverečních, kolik Chorvatsko přibližně zabírá, si můžete vychutnat různorodé zážitky, které vám nabízí dovolená v této zemi.

Chorvatsko se může pochlubit množstvím zajímavostí i ve své kontinentální části, avšak pobřeží je stále o něco populárnější. Chorvatsko se totiž v souvislosti s dovolenou nejčastěji spojuje s létem, čímž se přímořské oblasti nabízejí jako logický výběr.

Jadranské oblasti – Istrie, Kvarner a Dalmácie – nadchnou turisty zážitky, které Chorvatské turistické sdružení shrnulo do hesla “Mediterán, jaký byl kdysi”. Mnohé části, nedotčené průmyslem, si zachovaly svou původní krásu, která okouzlí každého turistu. Pobřeží Jadranu vás okouzlí typickou středomořskou kuchyní i tím, že na tržnicích stále můžete najít pravé domácí ovoce a zeleninu. Četné kulturní památky, jejichž kořeny sahají od prehistorického období přes antický Řím až do novověku, mluví samy za sebe. A samozřejmě, nádherné pláže a čisté Jadranské moře slibují nezapomenutelnou dovolenou pro celou rodinu.


Jaderské moře, dříve též Adriatické moře, jehož název pochází od starověkého přístavu jménem Hatria nebo Atria, dnešního města Adria v deltě Pádu. Jaderské moře je část středozemního moře, ležící mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem, čili mezi Apeninami a Dinárskými horami a zaujímá plochu přibližně 160 000 km, dlouhé je 800 km a široké mezi 150 až 200 km. Průměrná slanost vody činí 38,3 procent,v severní části moře je slanost o něco nižší vlivem přítoku říční vody.


Dubrovník s okolím (téměř celá Dubrovnicko – neretvanská župa) je enklávou Chorvatska, jakož i Evropské unie, která je od zbytku území Chorvatska oddělena krátkým úsekem pobřeží patřícím Bosně a Hercegovině (s letoviskem Neum). Dubrovník, latinsky a italsky Ragusa, je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie. Absolutní většinu obyvatel tvoří z 88,39 procent Chorvati. Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Říká se mu také perla Jadranu.

Dalmácie je historická země při východním pobřeží Jaderského moře, rozdělená dnes mezi Chorvatsko (většina území) a Černou Horou. Chorvatská část Dalmácie sahá od poloostrova Prevlaka na jihu až po neobydlený ostrov Sveti Grgur na severu. Ve starověku byla oblast osídlena, ilyrskými kmeny, které se podle některých teorií měly později stáhnout na jih, do oblasti dnešní Albánie, a jsou předky dnešních Albánců, mezi něž patrně náleží i Dalmati. Formálně byla pod Byzantskou svrchovaností od roku 1102. V 6. a 7. století pronikly do oblasti slovanské kmeny Chorvatů (severní a střední Dalmácie) a Srbů (jižní Dalmácie). Mnohá pobřežní města však i nadále zůstávala osídlena původní latinskou populací.

Město Dubrovník vždy prosperovalo z námořního obchodu. Ve středověku, jako Dubrovnická Republika, dokonce začal jako jediný východojadranský městský stát konkurovat Benátkám. Donedávna se tradovalo, že Dubrovník, původním jménem Ragusa, vznikl sloučením dvou osad, které se nacházely na ostrůvku jižně od dalmatského pobřeží. Republika zažívala vrchol své moci a prosperity v 15. a 16. století, ve spolupráci s Anconou konkurovala Benátské Republice. V 16. století bylo součástí mohutné dubrovnické flotily i 180 velkých lodí. Město bylo opevněno hradbou v délce 1940 m kolem celého obvodu. Do města vedly dvě brány z obou stran původní úžiny ( Pile a Ploče). Město bylo v roce 1667 téměř zničeno silným zemětřesením, při němž zahynulo zhruba 5000 lidí.

Od roku 1979 je staré město Dubrovník zapsáno na seznam Unesco. Po ukončení občanské války iniciovalo Unesco rekonstrukci města.

V Dubrovníku byla v roce 1317 postavena třetí nejstarší lékárna v Evropě.

Město posloužilo také jako kulisa pro natáčení seriálu Hra o trůny (Game of Thrones), ve kterém (s přispěním digitálních efektů) představuje fiktivní Královo přístaviště.

>Veškerá nabídka zájezdů zde<